دست به جای موس

تا پیش از این کاربران به ابزاری مانند موس، صفحه کلید، تاچ اسکرین یا یک جوی استیک برای کنترل رایانه خود نیاز داشتند. پژوهشگران در آلمان بتازگی امکانی را ایجاد کرده اند که کاربر می‌تواند فقط با انگشتان دست، رایانه شخصی خود را کنترل کنند.

قبل از آن که یک وسیله از خط مونتاژ بیرون بیاید، مدلی مجازی از آن ساخته می‌شود. این مدل از تمام جهات بررسی و آزموده می‌شود. برای مثال این که همه دستورها براحتی قابل اجرا و در دسترس هستند مورد امتحان قرار می‌گیرد. این مورد درباره محصولات رایانه‌ای نیز صادق است.

در آینده کاربران می‌توانند بدون نیاز به موس و صفحه کلید با رایانه خود کار کنند. دست و انگشتان به تنهایی خواهند توانست سیگنال‌های لازم را به رایانه انتقال دهند. این کار در طول پایان‌نامه کارشناسی ارشد جورج هکنبرگ در موسسه فرانهوفر انجام شده است. این دستاورد او جایزه هوگو گایگر ـ جایزه‌ای برای دانشمندان مستعد جوان در آلمان ـ را برای او به ارمغان آورد. او در مورد این دستاوردش این طور توضیح می‌دهد: ما از یک دوربین استفاده می‌کنیم که به جای استفاده از اطلاعات رنگ‌ها، از پیکسل‌ها برای تشخیص فاصله شیء مورد نظر استفاده می‌کند. در واقع این شیوه به وسیله یک تصویر سیاه و سفید که درجه سیاهی و سفیدی آن نشانگر دوری یا نزدیکی است، تشخیص داده می‌شود. علاوه بر این، دوربین اطلاعات سه بعدی را که سیستم با استفاده از الگوریتم‌های خاص تحلیل می‌کند، فراهم می‌آورد.

کار اصلی هکنبرگ این است که الگوریتم‌های مربوط را به صورت کارا توسعه دهد. او و گروهش در ابتدا مطمئن شدند سیستم قادر به تشخیص دست است و می‌تواند حرکات آن را پیگیری کند. در نتیجه دوربین سه بعدی حرکت تک تک انگشتان را پردازش می‌کند. تا اینجا تنها می‌توان تشخیص داد که انگشت‌ها و دست چگونه در سطح یک تصویر حرکت می‌کنند، ولی مسأله حرکت در عمق فعلا حل نشده باقی‌مانده است. به عبارت دیگر، تشخیص این که دست در حال ارتباط با رایانه است یا مثلا تمیز کردن شیشه پنجره، دشوار است. مشکل دیگر این است که زمان پردازش حرکات ریز دست زیاد است و قدرت پردازش بالایی را می‌طلبد. هر چند این مشکل با توجه به قدرت پردازنده‌های امروزی چندان جدی به نظر نمی‌رسد.

این نوع کار با رایانه در دنیای بازی‌ها هم جالب توجه خواهد بود. نمونه اولیه سیستم تشخیص حرکات هم‌اکنون موجود است تا پژوهشگران نقاط ضعف الگوریتم‌ها را رفع کنند.

هکنبرگ امیدوار است از لحاظ تکنیکی، این سیستم ظرف یک سال آینده آماده تولید شود. در یک برنامه میان مدت آنها امیدوارند بتوانند این تکنولوژی را روی لپ تاپ و تلفن‌های همراه نیز پیاده کنند.

/ 0 نظر / 70 بازدید