ارائه اینترنت بیشتر از 128 کیلوبیت تخلف نیست

ارائه اینترنت بیشتر از 128 کیلوبیت تخلف نیست
یک مقام مسوول در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت که ارائه اینترنت با سرعت بیش از آنچه هم‌اکنون به عنوان 128 کیلو بیت توسط شرکت‌های خدماتی به مشتریان عرضه می‌شود، خلاف قانون نیست.

به گزارش خبرنگار جام‌جم، در پنجمین کنفرانس ارتباطات و فناوری اطلاعات لطف‌الله سبوحی، معاون سازمان تنظیم مقررات در پاسخ به این سوال که آیا ارائه پهنای باند بالاتر از 128 کیلوبیت به افراد عادی تخلف است یا خیر؟ گفت: قانون اعلام کرده است که حداکثر پهنای باند مجاز برای منازل و اماکن عمومی مانند کافی‌نت‌ها 128 کیلوبیت است، اما این به معنای پهنای باند اختصاصی یا همانdedicate است و شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت در حال حاضر یک خطوط اختصاصی را با ضریب حدود 10 به اشتراک می‌گذارند که به طور متوسط 128 کیلو بیت از آن قابل استفاده است. وی همچنین گفت قانون برای افرادی با مشاغل خاص مانند اساتید دانشگاه نیز استثناهایی در نظر گرفته است.

وی همچنین در خصوص انتقال مکالمه از طریق اینترنت گفت: انتقال مکالمه از طریق شبکه آی پی بدون مجوز خلاف قانون و قابل پیگرد است. وی ادامه داد: این کار ممکن است توسط برخی شرکت‌ها به صورت غیرقانونی انجام شود که در صورت مشاهده برخورد می‌کنیم، اما برخی مجوزها این اجازه را در خود دارد، مانند مجوز وایمکس که مجوز انتقال مکالمه را نیز دارد.

گفتنی است برخی شرکت‌های اینترنتی به صورت غیرقانونی اقدام به فروش تلفن اینترنتی کرده‌اند و برخی نهادهای دولتی نیز مکالمات بین‌شهری خود را از بستر تلفن به صوت بر بستر اینترنت یا همان VOIP انتقال داده‌اند.

/ 0 نظر / 30 بازدید